Brak szans na prywatność w sieci P2P

Brak szans na prywatność w sieci P2P

Naukowcy z Francuskiego Instytutu Informatyki na Konferencji LETT'10 w San Jose (Kalifornia) udowodnili, że szpiegowanie użytkowników sieci BitTorrent jest bardzo proste i możliwe przy użyciu domowego komputera.

Francuscy badacze przez 103 dni monitorowali 148 mln adresów IP. W tym czasie udało się pozyskać na tyle dużo informacji o użytkownikach, żeby zidentyfikować dostarczycieli nielegalnych treści do sieci. Ma to kluczowe znaczenie dla właścicieli praw własności intelektualnej. Jak powszechnie wiadomo, grupa użytkowników sieci BitTorrent, która jednocześnie umieszcza za pośrednictwem torrentów nowe treści, jest bardzo nieproporcjonalnie mała do grupy beneficjentów tych treści. Dotychczas pozostawali oni niemal bezkarni, ponieważ znalezienie ich wśród setek milionów IP było w zasadzie niemożliwe.

Technologia pozwalająca rekonstruować historię transferów plików pomiędzy użytkownikami prawdopodobnie pozwoli uderzyć w tą grupę. Okazuje się, że specyfika działania sieci BitTorrent nie pozwala na jakąkolwiek anonimizację - nawet przez sieci trasowania cebulowego (sieci Tor).

Więcej informacji znajduje się tutaj.