Politycy ... robią różnicę :)

Politycy ... robią różnicę :)

/ Wpis z serii: ASSA 2014 brought to you by GRAPE :) /

 

Alan S. Blinder i Mark Watson - dwóch ekonomistów z Pricenton University - postawiło dość prowokacyjne pytanie, czy w Ameryce lepiej się dzieje pod rządami Demokratów czy też Republikanów. Pytanie nie tylko prowokacyjne, ale także istotne z perspektywy polityki gospodarczej. Partie te zasadniczo różnią się w przepisie na gospodarkę, więc po kilkudziesięciu latach eksperymentowania na żywym organizmie Miss Economy US warto sobie postawić pytanie, kto ma rację. Okresy prezydentów z Partii Demokratycznej charakteryzują się bardizej ekspansywną polityką fiskalną (i monetarną). Okresy republikańskie to cięcia w podatkach (i wyższe stopy procentowe). Która polityka to przepis na sukces?

Wynik jest jasny: lepiej jest pod rządami demokratów niż republikanów. Jednak nie dzięki większym wydatkom. Różnica częściowo wynika częściowo z tego, że najcięższy kryzys naftowy przypadł na rządy Richarda Nixona - Republikanina. Ale tylko częściowo. W okresach gdy urząd prezydenta USA sprawował demokrata - szybciej rośnie produktywność i bardziej optymistyczne są oczekiwania konsumenckie. Choć Bliner i Watson dają szansę też innym czynnikom - nie udaje im się wyjaśnić luki w wynikach gospodarki pod rządami republikanów w porównaniu do demokratów.  

Jak by to wyglądało w przypadku Polski? W USA od 1947 do 2013 roku (maksymalny zasięg wiarygodnych danych) było 16 gabinetów (siedem demokratyczych i dziewięć republikańskich). W Polsce od 1995 do 2013 roku (maksymalny zasięg wiarygodnych danych) było 10 gabinetów, które trudno przypisać do jakichkolwiek podziałów politycznych. W USA przez te niemal 60 lat przydarzyło się 11 oficjalnych epizodów recesji. W Polsce przez te niecałe 18 lat - jak na razie żadnej. Więc nie, nie będziemy strzelać, jakie rządy są lepsze dla Polski wink.

 

P.S. Ponieważ Blinder był członkiem Council of Economic Advisors w trakcie pierwszej kadencji Baracka Obamy, obaj panowie włożyli bardzo dużo wysiłku, by wnioski z ich badania były wiarygodne i zweryfikowane z każdej możliwej strony. Co więcej, udostępniają online dane i algorytmy