Koniec dywidendy demograficznej?
Raport „Koniec dywidendy demograficznej. Inflacja i stagnacja czy adaptacja technologiczna?”, przygotowany przez SpotData i GRAPE, zaprezentowano podczas kongresu Impact’23 w Poznaniu.
„Procesy demograficzne jednoznacznie wskazują, że większość społeczeństw gospodarek rozwiniętych – a do takich należy Polska – będzie kurczyć się w najbliższych dekadach” – czytamy w raporcie. W ciągu jednego pokolenia Polacy mogą stać się jednym ze starszych społeczeństw Europy. W bazowym scenariuszu ubędzie 5,5 miliona obywateli, a dominującą grupą na rynku pracy staną się osoby w wieku 50-65 lat. Co to oznacza dla naszej gospodarki?
– O starzeniu się społeczeństwa myśleliśmy dotąd jako o zagrożeniu dla wzrostu gospodarczego: zabraknie pracowników, wzrosną wydatki na emerytury i ochronę zdrowia. Okazuje się jednak, że reagujemy na bodźce, rośnie aktywność zawodowa osób 55+. Pomysły na innowacje wcale nam się nie kończą. Kraje, gdzie mamy większą presję demograficzną, mocniej inwestują w automatyzację, a przez to zależność między demografią, a wzrostem gospodarczym przestaje być taka oczywista – mówiła Oliwia Komada z GRAPE podczas prezentacji raportu na kongresie Impact’23.
Zapraszamy do wysłuchania całej dyskusji z udziałem Oliwii Komady (GRAPE), Ignacego Morawskiego (SpotData, Puls Biznesu), Kingi Piecuch (HPE) i Macieja Relugi (Santander Bank Polska).
Zachęcamy do zapoznania się z raportem „Koniec dywidendy demograficznej. Inflacja i stagnacja czy adaptacja technologiczna?”. Więcej o nim przeczytasz także w Pulsie Biznesu.