Apple pozwany za naruszanie praw autorskich

Apple pozwany za naruszanie praw autorskich

Szwajcarski fotograf, pani Sabine Liewald pozwała Apple za wykorzystanie (bez uprzedniej autoryzacji) przez Apple jej fotografii do promocji komputerów z serii MacBook Pro. Zdjęcie przedstawia oko modelki w kompletnym makijażu i jest idealnym narzędziem do prezentacji możliwości graficznych MacBooków.

Pozew został złożony w ubiegłym miesiącu w jednym z nowojorskich sądów okręgowych. Obecnie oczekuje się na proces z ławą przysięgłych, który ustali wyrządzone już szkody (z łac. damnum emergens) oraz utracone przychody ( z łac. lucrum cessans). Są to dwa podstawowe składniki wliczane do wysokości odszkodowania w prawie cywilnym. Zdjęcia według powoda są objęte ochroną Konwencji Byrne'a, jako "praca spoza Stanów Zjednoczonych".

Apple był już dwukrotnie pozywany za naruszanie praw autorskich. Co ciekawe obie sprawy dotyczyły fotografii:

  • W 2007 i 2009 r. Louis Psichyos pozywał Apple'a za użycie bardzo podobnych do jego utworu "1000 TV's" materiałów w kampanii reklamowej.
  •  Z kolei Richard Misrach miał roszczenia do zdjęcia które stało się domyślną tapetą dla pierwszego iPada - umowa licencyjna nie obejmowała tego pola eksploatacji.

Więcej informacji tutaj.