Apple: Prostokąt to kształt unikalny dla iPada

Apple: Prostokąt to kształt unikalny dla iPada

Amerykańskie biuro patentowe - United States Patent and Trademark Office pozytywnie rozpatrzyło wniosek Apple o zastrzeżenie jako wzór przemysłowy kształtu tableta iPad. Jest to kolejna etap zabezpieczenia pozycji rynkowej firmy po przez wnioski patentowe. Do tej pory opatentowano już:

  • wzór przycisku głównego,
  • wygląd konturów urządzeń, zaślepek itd.
  • kształt kantu urządzenia (charakterystyczne zaokrąglenie)

i wiele innych. Formalnoprawnie, jako wzór przemysłowy zarejestrowany został następujący rysunek:

Już po pobieżnej analizie widać, że dodatkowe kreski na powierzchni iPada to jedynie dodatek, a prawdziwym przedmiotem wniosku jest kompletny kształt bryły czyli prostopadłościan z zaokrąglonymi rogami.

Przypomnijmy, że według polskiej ustawy Prawo własności przemysłowej, wzór przemysłowy jest to "nowa i posiadająca indywidualny charakter postać wytworu lub jego części, nadana mu w szczególności przez cechy linii, konturów, kształtów, kolorystykę, strukturę lub materiał wytworu oraz przez jego ornamentację. Wytworem jest każdy przedmiot wytworzony w sposób przemysłowy lub rzemieślniczy, obejmujący w szczególności opakowanie, symbole graficzne oraz kroje pisma typograficznego, z wyłączeniem programów komputerowych." (np. kształt naczynia, meble, glazura, itp.).

Skutkiem zastrzeżenia danego wzoru przemysłowego jest m. in. prawo do wyłączności (monopolu) korzystania z danego rozwiązania w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze państwa. Korzyścią dla właściciela praw jest również ochrona przed konkurencją. Oznacza to, że podmioty konkurujące na w USA z Apple na rynku tabletów mogą mieć poważne problemy.

Konkurencja, monopole i walka i zyski swoją drogą, ale czy doczekamy się opatentowania kwadratu?

Więcej informacji tutaj i tutaj.