Book Rage!

Book Rage!

Ile może kosztować sześć oficjalnych ebooków? Odpowiedź: dokładnie tyle ile chcesz! Od niedawna czytelnicy mogą skorzystać z nowego serwisu Book Rage, który oferuje pakiety książek w formie ebook na zasadzie pay-what-you-want.

Zasady są proste: serwis BookRage przygotowuje pakiet 6 pozycji, który to pakiet przez okres 14 dni można kupić po cenie jaką samemu uważa się za słuszną (minimalnie 1 Złoty). W chwili obecnej średnia wpłata wynosi 23,35 Złotych.

To nie wszystko, ponieważ czytelnik o silnym przeświadczeniu co do tego kto powinien dostać jego pieniądze, może sam rozdzielić je między autorów książek, serwis BookRage, oraz Fundację Nowoczesna Polska. Każda z tych opcji to jakiegoś rodzaju inwestycja w kulturę.

Podstawowy pakiet zawiera pięć tytułów - szósty dołączany jest jeśli zapłaci się więcej niż aktualna średnia, co w subtelny sposób powoli ową średnią podwyższa. Jak na razie nie wiadomo, czy dla przyszłych pakietów BookRage będzie stosował podobne formy promocji.

Niezależnie od tego jak oferowane książki sprzedawałyby się w 'zwykłych' warunkach, inicjatywa BookRage to ważny krok w poszerzaniu kultury. Ponadto model pay-what-you-want może być poważną alternatywą dla piractwa internetowego, jak pokazują w swej pracy np.: Harbi et al. (2011). Wielu 'piratów' jest bowiem skłonna zapłacić za produkt, pod warunkiem, że cena jest odpowiednio niska lub dopasowana do ich portfeli. Fakt, że mowa o całym pakiecie tylko wzmacnia ten efekt, zwłaszcza w przypadku, w którym oddzielnie książki i tak nie cieszyły się już zbyt wielką popularnością.