Chopin zostanie uwolniony

Chopin zostanie uwolniony

Muzyka Fryderyka Chopina od dawna znajduje się w domenie publicznej. W teorii więc każdy z nas powinien móc wykorzystywać jego utwory w swoich filmach, serwisach, lokalach, itp., prawda?

Niby tak, ale większość nagrań utworów skomponowanych nawet dawno temu chroniona jest prawem autorskim. W sumie nie ma w tym nic dziwnego - muzycy nagrywający te kompozycje włożyli wiele wysiłku by móc to osiągnąć. Wciąż jednak, nieco dziwnym wydaje się być, że utwory od dawna przebywające w domenie publicznej jest tak ciężko usłyszeć z wysokiej jakości nagrań.

Aaron Dunn musiał myśleć podobnie, ponieważ postanowił rozkręcić projekt na crowdfundingowym serwisie Kickstarter, mający za cel doprowadzenie do 'uwolnienia' Fryderyka Chopina, poprzez upowszechnienie nagrań jego muzyki. Jak tego dokonać? Jeśli projekt uda się sfinansować, jego autorzy zatrudnią czołowych pianistów świata muzycznego do nagrania w wysokiej jakości wszelkich możliwych kompozycji Chopina. Nagrania te zostaną następnie uwolnione do domeny publicznej.

W ten oto sposób grupa dawców przysłuży się do upowszechnienia na zawsze twórczości wielkiego kompozytora. Od tej pory, każdy będzie miał nieograniczony dostęp do profesjonalnych nagrań jego kompozycji.

Strona projektu.

Źródło: iPiracy