O (mitycznych) korzyściach z emigracji

O (mitycznych) korzyściach z emigracji

Jechać czy nie jechać - zastanawiało się mnóstwo ludzi w Polsce, głównie w latach 2004-2008. Chodzi oczywiście o decyzję o emigracji. Wiele z tych osób miało w kieszeni dyplom uczelni i - jak im się wydawało - niewielkie szanse na fajną pracę w kraju-raju. I co z tego wyszło? Czy emigranci z Polski skorzystali na decyzji o wyjeździe?

Dzięki relatywnie licznym wyjazdom do Wielkiej Brytanii możliwe było zbadanie, jak duże korzyści w postaci wyższych zarobków odnieśli ci, którzy zdecydowali się wyjechać. Wydaje się, że nie były one wysokie. W praktyce, absolwent wyższej uczelni w Polsce zarabia w Wielkiej Brytanii mniej więcej tyle, ile absolwent tamtejszej szkoły średniej. Emigrant nie zarabia także wyraźnie więcej niż jego statystyczny bliźniak, który spróbował szczęścia na krajowym rynku pracy.

Czy to dobrze czy źle? Fala emigracji z Polski należała do jednej z największych we współczesnej Europie. Skoro dane wskazują, że nie dała wielkich korzyści emigrującym - czy wyjazd był błędem? Czy pozostawanie w Wielkiej Brytanii jest przejawem nieracjonalności? Nasza interpretacja jest inna. Choć różnica w wynagrodzeniach jest w deklaracjach wielu osób głównym bodźcem do wyjazdu, to nie płace wydają sie być głównym motorem tego konkretnego strumienia migracyjnego. Trudno dobrze zmierzyć możliwości rozwojowe - w Polsce i w Wielkiej Brytanii. Nawet niższe niż "wypada" wynagrodzenie obecnie na emigracji może być po prostu inwestycją w przyszłe dochody. Ponadto, istotną rolę mogą też odgrywać inne aspekty związane z różnicami w polityce mieszkaniowej, edukacyjnej i świadczeniowo-podatkowej. Decyzje o migracji są zatem o wiele bardziej skomplikowane niż przewidują proste doniesienia medialne (i neoklasyczna teoria migracji zarobkowej).

Pawel Kaczmarczyk, Joanna Tyrowicz
Winners and Losers among Skilled Migrants: The Case of Post-Accession Polish Migrants to the UK

We test if migration leads to increased wages. We take the example of Polish migrants to the United Kingdom and focus on the mobility of well educated Poles. We offer insights into absolute and relative change in wages of the migrants, utilizing the data from the UK and Polish labor force surveys. We find that while overall the returns to migration are low, they are negligible or even insignificant for the highly skilled migrants from Poland to the UK. These results hold for both absolute and relative measures.