Ostatnie dni dla Chomikuj.pl?

Ostatnie dni dla Chomikuj.pl?

"Gazeta prawna" poinformowała, że najpóźniej w piątek zostanie złożony pozew zbiorowy przeciw portalowi Chomikuj.pl. Co ciekawe firmy, które przystąpiły do pozwu, żądają całkowitej delegalizacji portalu - rezygnując z odszkodowania za łamanie praw autorskich.  Akcje zbierania podmiotów do pozwu zbiorowego (roszczenie w tym trybie może zgłosić minimum 10 poszkodowanych podmiotów) prowadziła Polska Izba Ksiązki. Udało się zebrać 15 wydawców - wśród nich są zarówno duzi gracze, jak i mali wydawcy.

Interesująca jest podstawa materialna pozwu. Do tej pory wszystkie sprawy toczyły się na gruncie Ustawy o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych oraz Ustawy o Świadczeniu Usług Drogą Elektroniczną- i były rozstrzygane na korzyść Chomikuj.pl, który działał jako "serwis hostingowy" i unikał odpowiedzialności. Wydawcy w pozwie podnoszą, że Chomikuj.pl czerpie zyski z bezprawnej działalności użytkowników, wskazują na 150 mln rocznego obrotu serwisu Chomikuj.pl. W efekcie na gruncie kodeksu karnego zarzuca się właścicielom serwisu Chomikuj.pl "pomocnictwo przy procederze łamana praw autorskich i czerpanie z tego zysku". Ponieważ kodeks karny zrównuje pomocnictwo z łamaniem praw autorskich, uznanie pozwu bedzie wiązało się z uznaniem portalu za nielegalny i jego likwidację.

Jak sprawy potoczą się dalej? Na razie nie wiadomo. Rzecznik Chomikuj.pl, Piotr Hałasiewicz uspokaja: " Jesteśmy odpowiedzialną firmą, działamy zgodnie z polskim i europejskim prawem oraz z pełnym poszanowaniem praw twórców i wydawców."

Dla zainteresowanych, więcej informacji tutaj i tutaj.