Seriale w sieci, ale oglądanie… wspólne?

Seriale w sieci, ale oglądanie… wspólne?

O czym dyskutują ludzie na forach poświęconych serialom? A o czym na forach poświęconych (nie-do-końca-autoryzowanemu) streamingowi tychże? Profile takich serwisów jak iiTV, czy niegdyś popularnego Kinomaniaka, zrzeszają dziesiątki lub nawet setki tysięcy użytkowników Facebooka, którzy 'lajkują' i uczestniczą w dyskusjach pod własnym nazwiskiem. Wśród użytkowników spotkamy pracowników korporacji, prawników, a nawet prokuratorów - o czym rozmawiają?

Za pomocą Sotrender zebraliśmy ok. 15 tys. komentarzy i wpisów z jednego z takich profili. Do analizy tego typu danych, czyli tysięcy pojedynczych wpisów, opublikowanych przez nieznanych bliżej użytkowników, trudno przystąpić bezpośrednio. Rozwiązaniem jest tzw. text mining, czyli statystyczne wyłanianie najpopularniejszych fraz, czy też najczęściej występujących powiązań między różnymi słowami. Dzięki temu mogliśmy stworzyć np. mapę wypowiedzi z serwisu, pokazującą o czym najczęściej się mówi. Czego się dowiedzieliśmy?

Kiedy będą napisy do… ?

Okazuje się, że najczęstszym zastosowaniem profilu (a w każdym razie tego, który podlegał badaniu) było szukanie informacji o napisach do najnowszych odcinków seriali. Najwyraźniej, angielska języka, trudna języka. Jedna z analiz (wykonana przez Marcina Kosińskiego) przedstawia strukturę kierującą wypowiedziami użytkowników w postaci tzw. drzew i chmur. Te dwa typy wizualizacji danych tekstowych pozwalają zobaczyć najpopularniejsze związki słów, jak i najpopularniejsze słowa klucze w dyskusjach. Z wizualizacji wynika, że wielu użytkowników korzysta z profili Facebookowych takich serwisów, by zapytać innych użytkowników o datę premiery napisów do nowego epizodu serialu, ewentualnie o premierę samego odcinka. Rozmowy dotyczące opinii na ich temat po obejrzeniu stanowią znacznie mniejszą część komunikacji między użytkownikami.

Jak interpretować wyniki? Czy skupić się na tym, że choć niewielka część nieznających się ludzi współprzeżywa dzięki takim fanpejdżom/serwisom? Czy raczej na tym, że większość osób wpada jak po ogień dowiedzieć się po prostu, kiedy będą napisy do…?

Zapraszamy do obejrzenia pracy Marcina Kosińskiego.

Pobierz dane, które posłużyły do badania i zrób własną analizę:) Polubienia, Wpisy i komentarze.

Source: iPiracy