Szkoła zdalna budzi wiele obaw

Szkoła zdalna budzi wiele obaw

W D+ co trzeci rodzic dziecka w wieku szkolnym deklaruje niewystarczający poziom wiedzy, by wspierać swoje dziecko w nauce. Podobnie wysoki odsetek deklaruje, że zaangażowanie wymuszone nauką zdalną jest dyskomfortem. Ponad połowa rodziców nie jest w stanie godzić wspierania dzieci w nauce zdalnej z pracą zawodową, choć dostrzegają wsparcie ze strony szkoły tak dla nich, jak i dla swych dzieci.

Niemal 70% rodziców deklaruje wyższe zaangażowanie w edukację dziecka niż przed pandemią. Podobny odsetek rodziców mniej martwi się bezpieczeństwem sanitarnym dzieci niż utratą kolejnych miesięcy nauki przez ich pociechy.

Obawy o przyszłość dzieci są silniejsze wśród rodziców zamieszkujących poza dużymi ośrodkami miejskimi.

Odpowiedzi te praktycznie nie zależą od wieku dzieci, płci, ani poziomu wykształcenia respondenta – odbiór bieżącej sytuacji w szkołach jest bardzo podobny we wszystkich grupach społecznych.

Instrumentem wspierającym rodziców miał być zasiłek opiekuńczy. Korzysta z niego ok. 15% rodziców.

Wśród osób, które nie skorzystały z tej opcji, dominującą przyczyną był brak uprawnień (40%), niewystarczająca wysokość świadczenia (7%) oraz ostracyzm ze strony pracodawców (6%). Około 30% rodziców deklaruje, że ich praca daje na tyle dużą elastyczność, że nie muszą rezygnować z jej wykonywania, a ok 15% rodziców może liczyć na pomoc innej osoby w opiece nad dziećmi.