Google wprowadza mechanizmy antypirackie

Google wprowadza mechanizmy antypirackie

W sierpniu Google wprowadza nowy mechanizm do swojej wyszukiwarki internetowej. Do rankingu wyszukiwania strony, decydującego o kolejności wyświetleń w wyszukiwarce, koncern wprowadzi algorytm uwzględniający skargi na naruszenia praw autorskich (tzw. Copyright Removal Requests).

Według oficjalnych danych Google Transparency niektóre witryny moga pochwalić się nawet 100 tysiący żądań o zaprzestanie naruszania praw autorskich. Jest to rozwiązanie kompromisowe. Od lat organizacje zbiorowego zarządzania domagają się nie indeksowania stron z torrentami, co prtzez społeczność internetową komentowane jest jako postulat "cenzury prewencyjnej". Cytując przedstawicieli Google:

„Tylko właściciele praw autorskich wiedzą czy dane wykorzystanie jest przez nich autoryzowane i tylko sąd może stwierdzić czy rzeczywiście nastąpiło ich naruszenie; Google nie może oceniać czy dana strona internetowa narusza prawa autorskie.”

Według specjalistów z największej firmy informartycznej świata, nowy system usprawni też reagowanie na skargi o naruszenia praw autorskch. Dotychczas czas rozpatrywania niektórych z nich wynosił do kilku lat. Warto zwrócić uwagę, że jedną z nakbardziej poszkodowanych witryn, obok stron z torrentami będzie serwis Youtube, należący do koncernu Google.

Więcej informacji znajduje się tutaj oraz tutaj.