Internet Archive wszedł na torrenty

Internet Archive wszedł na torrenty

Internet Archive to niesamowita baza historycznej muzyki, filmów, tekstów itp., które gdyby nie misja autorów serwisu już dawno zaginęłyby w internetowych odmętach. Tymczasem ich wyświetlanie, ze względu na ich lata, jest już legalne, znajdują się w wersji cyfrowej i bywają prawdziwymi arcydziełami kultury, lub chociaż ciekawymi 'zabytkowymi' materiałami.

Niedawno twórcy serwisu postanowili sięgnąć po nowsze technologie przekazu treści i 'seedują' (tzn. stale udostępniają) swoje materiały przez torrentową sieć P2P. W chwili pisania tego wpisu pojawiło się już ponad 1,4 miliona takich torrentów. Jak mówią sami autorzy, sieć BitTorrent może stać się nowym magazynem dla ich zbiorów, a ponadto internauci sami wspomogą ich tym samym w udostępnianiu owych treści - w końcu na tym polega Peer-2-Peer.

Cel autorów przedsięwzięcia jest szczytny i ukierunkowany na udostępnianie starszej, a cennej kultury wszystkim, którzy zapragnę jej szukać. Inicjatywa została szybko podłapana przez użytkowników sieci BitTorrent i coraz więcej osób sięga do zbiorów Internet Archive. Na stronie IA znajdują się zresztą statystyki co do ich działania.

Inicjatywa ta stawia pod dużym znakiem zapytania starania niektórych rządów by całkowicie zakazać internautom odwiedzania stron z torrentami. Internet Archives podwójną linią podkreślił dotąd na pozór pusty argument o tym, że sieci P2P służą także do legalnego obrotu plikami.

Więcej na TorrentFreak.

I polecając zapraszamy do Internet Archive.