Piractwo wchodzi na smartfony?

Piractwo wchodzi na smartfony?

Grupa Hackulous, na codzień zajmująca się tzw. 'crackowaniem' aplikacji na iPhone'y i inne produkty typu 'i', wypuściła właśnie nową wersję swojej aplikacji Installous 5.

Jedną z nowych opcji oprogramowania jest możliwość pobierania przez sieci typu BItTorrent. Installous 5 wykorzystuje tzw. linki magnetyczne i jak głoszą autorzy umożliwia nieprzerywane pobieranie aplikacji na wszelkie platformy typu 'i'. Program, podobnie jak to jest w przypadku zwykłych klientów Peer-2-Peer, równocześnie udostępnia ściągany plik, ale tylko do momentu jego kompletnego pobrania.

Czy oznacza to, że piractwo w większym niż dotąd stopniu sięgnie po tablety oraz smartfony? Technologiczny spór między nielegalną treścią, a jej legalnymi odpowiednikami trwa. Powstaje wiele nowych firm, szukających sposobów na legalną dystrybucję muzyki. Jednym z takich sposobów miał być streaming muzyki na telefony, na które to bezpośrednie pobieranie nielegalnej muzyki, w krótkim czasie, stanowiło do tej pory pewną barierę. Czy długo tak jednak pozostanie?

Jak widać technologia to miecz obosieczny i walka o usługi niezagrożone jeszcze nielegalną, darmową konkurencją skończy się nieprędko.