Bo rodzina to jest siła!

Bo rodzina to jest siła!

Fantastyczne dwa dni corocznego kongresu Swiss Society for Economics and Statistics w St. Gallen za nami. Było to dla nas wydarzenie o szczególne. Dlaczego? Przede wszystkim miałyśmy okazję zaprezentować i przedyskutować wyniki naszych badań dotyczących reform systemu emerytalnego i efektów zwiększonej dzietności (materiały poniżej) razem z innymi badaczami z całego świata.  Serdecznie dziękujemy uczestnikom kongresu za wszystkie komentarze, uwagi i dyskusje w trakcie i po prezentacjach. Szczególnie podziękowania dla Angeli De Martiis, Tobiasa Rossmanna, Cortnie Schupe i Vesa Pursiainen.

Po drugie, w trakcie kongresu miałyśmy okazję wziąć udział w kilku bardzo inspirujących sesjach na tematy bliskie naszemu sercu, takie jak systemy emerytalne, dystrybucja majątku czy świadomość finansowa (financial literacy) i podejmowanie decyzji finansowych przez gospodarstwa domowe.

Po trzecie, keynote speakers! – Paolo Sodini, Annamaria Lusardi i Luigi Pistaferri. Profesor Lusardi udowodniła, że jest prawdziwą damą prezentacji oraz alfą i omegą w dziedzinie financial literacy. Na koniec kongresu Luigi Pistaferri zaprezentował najnowsze badania dotyczące dystrybucji majątku. Na podstawie Norwegii pokazywał, że heterogeniczność w wysokości zwrotów z inwestycji tłumaczy rozkład dochodów obserwowany w danych,  jak dotąd nieuchwytny w modelach makroekonomicznych. Może to włoski temperament prezentujących, albo (na pewno!) wysoki poziom badań, ale wszystkie trzy prezentacje uważamy za doskonałe. SSES udostępnia video z wykładów, dlatego zachęcamy do zapoznania się w tymi wystąpieniami. 

Last but not least, ogromne podziękowania dla Moniki Bütler. Miałyśmy okazję osobiście podziękować jej za wkład w nasze rozumienie zawiłości systemu emerytalnego. Profesor Bütler jest również odpowiedzialna za sukces tegorocznego kongresu. Cytując słowa jednego z keynote speaker’ów – "może i Szwajacaria nie wygra Mistrzostw Świata w piłkę nożną, ale w wielu dziedzinach są mistrzami świata". To była fantastyczna konferencja i oby takich więcej.