Czy prezes jest kobietą?

Czy prezes jest kobietą?

WERSJA PDF

Zaledwie co szósty prezes polskiej firmy jest kobietą. I choć sytuacja w Polsce jest porównywalna do tej w Niemczech czy Wielkiej Brytanii, daleko nam do Norwegii, Szwecji czy Finlandii. A im daleko do parytetu 50 procent!

Kilka dni temu Ghazala Azmat i Babara Petrongolo z Queen Mary University w Londynie pisały: „there is evidence of significant discrimination against women in high-status or male dominated jobs…”. GRAPE postanowił sprawdzić czy zarządzanie firmą - zajęcie z pewnością uważane w Polsce za prestiżowe – jest obszarem zdominowanym przez mężczyzn. W trzech na cztery przypadkach prezes i wszyscy dyrektorzy są mężczyznami!

Wśród prezesów i dyrektorów największych i najbardziej dochodowych firm udział kobiet jest jeszcze niższy. Okazuje się bowiem, że jeśli już najważniejsze decyzje podejmuje kobieta to dotyczą one przeważnie małej lub średniej firmy w sektorze usług nierynkowych. Kobiety będące prezesami lub dyrektorami zarządzającymi bardzo dużymi przedsiębiorstwami są nadal rzadkością. W podziale na branże również znajdujemy dosyć stereotypowy podział. Najmniej kobiet (relatywnie) sprawuje władzę w firmach z najbardziej dochodowych branż związanych z górnictwem czy wytwarzaniem energii elektrycznej, najwięcej natomiast w usługach edukacyjnych, kulturalnych czy rekreacyjnych.

Komentarz GRAPE:

Stanowisko prezesa lub dyrektora w Polsce przeważnie zajmowane jest przez mężczyzn. Kobiety, jeśli już zostają najważniejszymi osobami w firmie, zarządzają mniejszymi biznesami i głównie w branży usługowej. Czy to dobrze czy źle dla tych firm? – tego nie wiemy. I nie bardzo da się sprawdzić, czy ta sama firma zarządzana przez bardziej sfeminizowany zespół radziłaby sobie lepiej czy gorzej. Na pewno jest to przejawem nierówności. Jakie polityki działają by to zmienić? Norwegowie wprowadzili wymóg, by w zarządach firm przynajmniej 40% stanowisk zajmowały kobiety. Prawo działa od 2006 roku, a w 2008 roku nadal kobiety stanowiły mniej - czyli 36%.